Zamieć pyłowa. Co to jest? Jak powstaje? Dlaczego to dowód na zmiany klimatyczne w Polsce?

Zamieć pyłowa pojawia się w Polsce coraz częściej. To zjawisko powstaje na skutek niedoboru opadów i zbyt mocnego oraz porywistego wiatru. Jakie są rodzaje zamieci pyłowej? Dlaczego są tak groźne?

Od kilku dekad jesteśmy świadkami intensywnych zmian klimatycznych. Najbardziej widocznym przykładem jest globalne ocieplenie, które spowodowało bezśnieżne zimy, podczas których temperatura poniżej 0 stopni Celsjusza bywa odnotowywana zaledwie przez kilkanaście dni, a także upalne lata. Mniej znanym dowodem na to są także coraz częściej pojawiające się w Polsce zamiecie pyłowe, które jeszcze 20-30 lat temu były zjawiskiem niezwykle rzadkim. 

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

Zamieć pyłowa. Co to jest? Jak powstaje? 

Przede wszystkim zamieć pyłowa może pojawić się w sytuacji, gdy przez wiele dni nie pada. W tym czasie dochodzi od przesuszenia się wierzchniej warstwy gleby. Odpowiednio silny i turbulentny wiatr unosi cząsteczki pyłu znajdujące się w glebie. W skrajnych przypadkach tony pyłu są przenoszone na dziesiątki kilometrów.

Zamieć pyłowa. Definicja i rodzaje

Należy wyróżnić dwa rodzaje zamieci:  

  • Zamieć pyłowa niska - pył i piasek są uniesione przez wiatr na małą wysokość. Widzialność przestrzeni na wysokości oczu niedostrzegalnie się zmienia 
  • Zamieć pyłowa wysoka - występuje, gdy pył i piasek zostaje uniesiony przez wiatr powyżej dwóch metrów. Czasami może przesłaniać niebo i Słońce. W przypadku zamieci pyłowej wysokiej widzialność na wysokości oczu obserwatora jest wyraźnie zmniejszona

Zamieć pyłowa jako zjawisko atmosferyczne. Czemu jest niebezpieczna? 

W polskim klimacie zamiecie pyłowe przypominają burze piaskowe. Choć zjawisko wygląda efektownie w oddali, kiedy tworzy się np. na polach uprawnych, to w rzeczywistości może być bardzo niebezpieczne. W szczególności chodzi o kierowców, którym zamiecie pyłowe mogą ograniczyć widoczność do zaledwie kilku metrów. Silne porywy mogą nieść większe przedmioty, gałęzie.  

Co gorsza, unoszący się pył zanieczyszcza powietrze. W przypadku zamieci pyłowych rośnie zanieczyszczenie pyłem PM10, w skład którego wchodzą benzopireny, dioksyny i furany. Dla przykładu podczas zamieci pyłowej, do której doszło w kwietniu 2022 w okolicach Chojnic zanotowano wzrost poziomu PM10 do blisko 1300 uq/m3, gdy norma wynosi 50 uq/m3. Wiosną 2019 roku szczególnie silne zawieje niosły pył przez tysiące kilometrów. 

Zamieć pyłowa a zmiany klimatyczne. Ciekawe fakty 

Eksperci zwracają także uwagę na to, że zamieć pyłowa to doskonały przykład, jak na przestrzeni ostatnich 20-30 lat klimat naszego kraju uległ zmianom. Doprowadzają one do tego, że wiele obszarów kraju stepowieje. To przemiana obszarów zalesionych, zarośli i łąk w zbiorowiska trawiaste - step lub prerię, do których dochodzi na skutek coraz cieplejszej temperatury, mniejszej ilości opadów i osuszaniu gleby. 

Zobacz też: Upały i susza we Włoszech. Fala gorąca spowoduje temperatury powyżej 40 stopni w wielu regionach