Wiosna i jesień to pory, gdy w Polsce zaczynają pojawiać się przymrozki. Te najczęściej nie występują w Polsce jedynie przez 84 dni, pomiędzy 12 czerwca a 3 września. Czym jest przygruntowy przymrozek i kiedy powstaje?
O przymrozku możemy mówić wtedy, gdy temperatura minimalna jest ujemna, a średnia dobowa - dodatnia. To oznacza, że w nocy lub nad ranem będzie występował mróz, w dzień zaś temperatura będzie dodatnia. Średnia między najniższą a najwyższą temperaturą danego dnia musi być dodatnia. Przymrozki możemy podzielić ze względu na przyczynę ich powstawania, porę występowania czy wysokość.
Przymrozki przygruntowe występują do 5 cm nad gruntem. Pojawiają się wiosną (przymrozki późne) lub jesienią (przymrozki wczesne).
Przygruntowy przymrozek, jak już wspomnieliśmy, pojawia się na wysokości do 5 cm nad gruntem. Występuje jesienią (mówimy wtedy o przymrozku wczesnym) lub wiosną (przymrozek późny). Powstaje na skutek ochłodzenia przygruntowej warstwy powietrza w wyniku wypromieniowania ciepła z podłoża do atmosfery, najczęściej nocą. Może również powstawać na skutek napływu chłodnych mas powietrza. Przymrozkom towarzyszą szron, który pokrywa grunt, oraz oblodzenia na drodze. Pokryte nim drogi, trawy czy pola są oznaką spadku temperatury nocą oraz nad ranem.
Przymrozki zazwyczaj postrzegane są jako lekki mróz, choć może się zdarzyć, że w nocy czy nad ranem temperatura spadnie do -10 stopni. Jednak gdy średnia między najniższą a najwyższą temperaturą danego dnia okaże się ujemna, będziemy mieli do czynienia z mrozem. I choć przymrozki często nazywa się mrozem, określanie tych zjawisk w drugą stronę jest już błędem.