Prognoza IMGW na październik 2022. Jaka pogoda czeka nas tej jesieni?

Październik 2022. Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Suma opadów atmosferycznych na północnym zachodzie najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej, a na południowym wschodzie poniżej normy. Na pozostałym obszarze kraju suma opadów w normie.Jaka będzie tegoroczna jesień i początek zimy? IMGW opublikowało eksperymentalną prognozę na najbliższe miesiące. Czy pogoda nas zaskoczy?

W najbliższych miesiącach pogoda nie będzie szczególnie zaskakiwać. Większość prognoz na nadchodzący kwartał mieści się normach wieloletnich. Są jednak także odstępstwa. W grudniu ma być cieplej niż zwykle.

Zobacz wideo Prof. Miętus: Trąby powietrzne występowały w Polsce zawsze, ale straty były mniejsze

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Pogoda na październik. Miejscami będzie deszczowo

Według synoptyków temperatury powietrza w październiku będą się mieścić w zakresie normy wieloletniej 1991-2020. Czy będzie deszczowo? To zależy. Na północnym zachodzie padać ma więcej, niż średnia, jednak na południowym wschodzie meteorolodzy przewidują mniej opadów niż zwykle w tym miesiącu.

Pogoda długoterminowa. Listopad w normie, grudzień ciepły i mokry

Listopad nie przyniesie żadnych niespodzianek. "Zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020" - czytamy na stronie IMGW. Wyjątkiem jest obszar nadmorski, gdzie możliwe jest wystąpienie opadów powyżej normy. 

Grudzień 2022 będzie ciepły i mokry. Temperatura powietrza, ale także suma opadów atmosferycznych ma przekroczyć normy wieloletnie dla tego miesiąca.

Pogoda na styczeń 2023

Synoptycy przygotowali także eksperymentalną prognozę na styczeń 2023. Czym nas powita nowy rok?

"W całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej" - informują specjaliści z IMGW.

***********