Warszawa
Odczuwalna:
Wiatr:
- km/h
Ciśnienie:
--- hPa
Wilgotność:
-%
Teraz
--:--
--:--
--:--
Jakość powietrza
i
EAQI
PM 2.5
- ?g/m?
PM 10
- ?g/m?
Dane: OpenWeather, GeoNames
Zgłoś problem
Wybierz miejscowość
Wczytaj moją lokalizację
Jakość powietrza
Dobra
Jakość powietrza jest bardzo dobra, zanieczyszczenie powietrza nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, warunki bardzo sprzyjające do wszelkich aktywności na wolnym powietrzu, bez ograniczeń.
Względnie dobra
Jakość powietrza jest zadowalająca, zanieczyszczenie powietrza powoduje brak lub niskie ryzyko zagrożenia dla zdrowia. Można przebywać na wolnym powietrzu i wykonywać dowolną aktywność, bez ograniczeń.
Umiarkowana
Przebywanie na wolnym powietrzu nie stanowi zagrożenia dla osób zdrowych. Należy rozważyć ograniczenie (skrócenie lub rozłożenie w czasie) aktywności na wolnym powietrzu, szczególnie jeśli ta aktywność wymaga długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego, dla osób z grup wrażliwych.
Zła
Jakość powietrza jest dostateczna, zanieczyszczenie powietrza stanowi zagrożenie dla zdrowia (szczególnie dla osób chorych, starszych, kobiet w ciąży oraz małych dzieci) oraz może mieć negatywne skutki zdrowotne. Należy rozważyć ograniczenie (skrócenie lub rozłożenie w czasie) aktywności na wolnym powietrzu, szczególnie jeśli ta aktywność wymaga długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego.
Bardzo zła
Jakość powietrza jest zła, osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostała populacja powinna ograniczyć do minimum wszelką aktywność fizyczną na wolnym powietrzu szczególnie wymagającą długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego.
Skrajnie zła
Jakość powietrza jest bardzo zła i ma negatywny wpływ na zdrowie. Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostała populacja powinna ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum. Wszelkie aktywności fizyczne na zewnątrz są odradzane. Długotrwała ekspozycja na działanie substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym oraz odpornościowym.
Czym jest europejski wskaźnik jakości powietrza
Europejski wskaźnik jakości powietrza (EAQI) pozwala zrozumieć, jaka jest jakość powietrza, którym oddychają mieszkańcy w wybranych miejscowościach, z uwzględnieniem stężenia pięciu najważniejszych rodzajów zanieczyszczeń mających szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi oraz na środowisko: pyłu drobnego (PM2,5 i PM10), ozonu w warstwie przyziemnej (O3), dwutlenku azotu (NO2) i dwutlenku siarki (SO2). Zebrane dane na temat stężeń poszczególnych zanieczyszczeń porównywane są z tzw. poziomami odniesienia, które tworzą standardy. Ogólna wartość indeksu na daną godzinę to wartość odpowiadająca najwyższemu stężeniu dowolnej z pięciu substancji zanieczyszczających. Standardy, których używamy na Gazeta.pl to te wyznaczone przez Europejską Agencję Środowiska, zaprezentowane po raz pierwszy w 2017 roku na Clean Air Forum w Paryżu. Stanowią następny krok we wspólnym dążeniu do minimalizacji zanieczyszczeń powietrza i są bardziej restrykcyjne niż używane od 2006 w Europie CAQI.

Azja

Pogoda Azja
Jaka jest pogoda w Azji? Nie da się tego określić bez odniesienia do konkretnej lokalizacji. Jest to zaś kontynent kontrastów. Największy na Ziemi, liczy sobie 44,6 mln km², czyli ok. 30 proc. wszystkich lądów naszej planety. Zamieszkuje je ponad 4,4 miliarda ludzi. Na tym ogromnym kontynencie znajduje się najwyższa góra na Ziemi, czyli Mount Everest (8848 m n.p.m.), ale także ogromne miasta, pustynie i cenne obszary przyrodnicze. Również w Azji znajduje się najgłębsza depresja świata, czyli Morze Martwe.

Pogoda długoterminowa w Azji
Pogoda długoterminowa w Azji to z pewnością element, który warto sprawdzić przed wylotem do Chin, Japonii, Indii czy do jakiegokolwiek innego kraju na kontynencie. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że tak ogromny obszar jest oczywiście zróżnicowany pod względem klimatycznym. W Azji znajdują się przecież lasy równikowe półwyspu Dekan, Niziny Gangesu, Półwyspu Malajskiego czy Indochińskiego, ale także strefy porośnięte tundrą, klimat subpolarny i polarny.

Pogoda godzinowa w Azji
Z pewnością w przypadku podróży na największy z kontynentów przyda się pogoda godzinowa w Azji. W niektórych lokalizacjach panują bardzo duże dobowe amplitudy temperatur, w okolicy równika zaś deszcze zenitalne. Warto wiedzieć, że także różnice temperatur na tym kontynencie są ogromne. Przykładem niech będą ekstremalne temperatury odnotowywane w Azji. Przykłady? Najniższa temperatura w syberyjskiej wsi Ojmiakon to -71,2 stopnia C, najcieplejsza zaś to 70,7 stopnia C w jednej z kotlin na Wyżynie Irańskiej.

Pogoda na weekend Azji
Także pogoda na weekend w Azji może być przydatna wtedy, gdy np. wybieramy się na dłuższą azjatycką wycieczkę i w którymś z miejsc chcemy spędzić właśnie koniec tygodnia. Warto przy tym pamiętać, że na kontynencie azjatyckim panują także duże różnice jeśli chodzi o opady. Są one bardzo wysokie w strefie lasów równikowych, ale najwyższe wyniki odnotowuje się w Himalajach (do 11 500 mm). Jednocześnie w Azji są miejsca takie, gdzie roczna suma opadów wynosi poniżej 20 mm.

Jakość powietrza w Azji
Jaka jest jakość powietrza w Azji? Chociaż jest tu wiele miejsc ze wspaniałą przyrodą i czystym powietrzem, to jednak smog jest ogromnym problemem wszystkich spośród ogromnych miast Azji. Można znaleźć opinie, że smog w Delhi jest częstszą przyczyną chorób, niż papierosy i znacząco skraca życie.
Zgłoś Problem
Będziemy wdzięczni za opisanie problemów związanych z nazwami miejscowości lub danymi pogodowymi czy smogowymi na stronie pogoda.gazeta.pl
Wyślij
Zgłoszenie wysłane
Dziękujemy za zgłoszenie problemu!
Powrót