Pogoda - Europa
Europa jest częścią świata znajdującą się na półkuli północnej. Jest jednym z kontynentów i wraz z Azją tworzy Eurazję. Rozciąga się od Oceanu Atlantyckiego na zachodzie do gór Ural na wschodzie. Na północy sięga Oceanu Arktycznego, na południu zaś Morza Śródziemnego, Morza Czarnego i Kaukazu. Powierzchnię Starego Kontynentu określa się na 10,2 do 10,5 mln km² w zależności od przyjętych założeń. Łącznie jest to 2 proc. kuli ziemskiej i 5 proc. wszystkich lądów na naszej planecie. Europę zamieszkuje 746 mln mieszkańców.
Pogoda długoterminowa w Europie
Prognozy pogody długoterminowej w Europie są bardzo przydatne zarówno dla mieszkańców poszczególnych krajów, jak i dla turystów. Klimat Europy jest bardzo specyficzny z powodu prądu morskiego Golfstromu, który opływa ją od zachodu. Dzięki niesionym w ten sposób ciepłym wodom pogoda na Starym Kontynencie jest cieplejsza, niż na innych terenach o tej szerokości geograficznej.
Pogoda godzinowa w Europie
Obecnie istnieje możliwość korzystania z prognoz pogody godzinowej w Europie. Może to pomóc w zaplanowaniu pobytu w jednym z jej zakątków. Trzeba jednak pamiętać, że wprawdzie w większości kontynent leży w strefie klimatów umiarkowanych, ale występują duże różnice pomiędzy jego częściami. Wyróżnia się zwłaszcza klimat umiarkowany chłodny i klimat umiarkowany ciepły z odmianą morską, kontynentalną i przejściową. Na północy istnieją strefy klimatów subpolarnych, na południu zaś podzwrotnikowych.
Pogoda na weekend w Europie
Jaka będzie pogoda na weekend w Europie? Warto skorzystać ze szczegółowej prognozy. Duże znaczenie ma tu nie tylko pora roku, ale i umiejscowienie danego terytorium na mapie. Choćby zimą temperatura spada w miarę przesuwania się ku wschodowi. W styczniu np. w wysuniętej daleko na zachód Lizbonie średnia temperatura sięga 12 stopni C. W tym samym czasie w europejskiej części Rosji przyjmuje niekiedy do - 20 stopni C.
Jakość powietrza w Europie
Jaka jest jakość powietrza w Europie? Również tutaj panuje duże zróżnicowanie. Do najczystszych pod tym względem zaliczają się europejskie miasta w Szwecji (Ume?), Finlandii (Tampere) i Portugalii (Funchal). Niestety, ale miejscowości o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu to m.in. polski Nowy Sącz, włoska Cremona i Novy Brod w Chorwacji.