Warszawa
Odczuwalna:
Wiatr:
- km/h
Ciśnienie:
--- hPa
Wilgotność:
-%
Teraz
--:--
--:--
--:--
Jakość powietrza
i
EAQI
PM 2.5
- ?g/m?
PM 10
- ?g/m?
Dane: OpenWeather, GeoNames
Zgłoś problem
Wybierz miejscowość
Wczytaj moją lokalizację
Jakość powietrza
Dobra
Jakość powietrza jest bardzo dobra, zanieczyszczenie powietrza nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, warunki bardzo sprzyjające do wszelkich aktywności na wolnym powietrzu, bez ograniczeń.
Względnie dobra
Jakość powietrza jest zadowalająca, zanieczyszczenie powietrza powoduje brak lub niskie ryzyko zagrożenia dla zdrowia. Można przebywać na wolnym powietrzu i wykonywać dowolną aktywność, bez ograniczeń.
Umiarkowana
Przebywanie na wolnym powietrzu nie stanowi zagrożenia dla osób zdrowych. Należy rozważyć ograniczenie (skrócenie lub rozłożenie w czasie) aktywności na wolnym powietrzu, szczególnie jeśli ta aktywność wymaga długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego, dla osób z grup wrażliwych.
Zła
Jakość powietrza jest dostateczna, zanieczyszczenie powietrza stanowi zagrożenie dla zdrowia (szczególnie dla osób chorych, starszych, kobiet w ciąży oraz małych dzieci) oraz może mieć negatywne skutki zdrowotne. Należy rozważyć ograniczenie (skrócenie lub rozłożenie w czasie) aktywności na wolnym powietrzu, szczególnie jeśli ta aktywność wymaga długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego.
Bardzo zła
Jakość powietrza jest zła, osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostała populacja powinna ograniczyć do minimum wszelką aktywność fizyczną na wolnym powietrzu szczególnie wymagającą długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego.
Skrajnie zła
Jakość powietrza jest bardzo zła i ma negatywny wpływ na zdrowie. Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostała populacja powinna ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum. Wszelkie aktywności fizyczne na zewnątrz są odradzane. Długotrwała ekspozycja na działanie substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym oraz odpornościowym.
Czym jest europejski wskaźnik jakości powietrza
Europejski wskaźnik jakości powietrza (EAQI) pozwala zrozumieć, jaka jest jakość powietrza, którym oddychają mieszkańcy w wybranych miejscowościach, z uwzględnieniem stężenia pięciu najważniejszych rodzajów zanieczyszczeń mających szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi oraz na środowisko: pyłu drobnego (PM2,5 i PM10), ozonu w warstwie przyziemnej (O3), dwutlenku azotu (NO2) i dwutlenku siarki (SO2). Zebrane dane na temat stężeń poszczególnych zanieczyszczeń porównywane są z tzw. poziomami odniesienia, które tworzą standardy. Ogólna wartość indeksu na daną godzinę to wartość odpowiadająca najwyższemu stężeniu dowolnej z pięciu substancji zanieczyszczających. Standardy, których używamy na Gazeta.pl to te wyznaczone przez Europejską Agencję Środowiska, zaprezentowane po raz pierwszy w 2017 roku na Clean Air Forum w Paryżu. Stanowią następny krok we wspólnym dążeniu do minimalizacji zanieczyszczeń powietrza i są bardziej restrykcyjne niż używane od 2006 w Europie CAQI.

Europa

Pogoda - Europa
Europa jest częścią świata znajdującą się na półkuli północnej. Jest jednym z kontynentów i wraz z Azją tworzy Eurazję. Rozciąga się od Oceanu Atlantyckiego na zachodzie do gór Ural na wschodzie. Na północy sięga Oceanu Arktycznego, na południu zaś Morza Śródziemnego, Morza Czarnego i Kaukazu. Powierzchnię Starego Kontynentu określa się na 10,2 do 10,5 mln km² w zależności od przyjętych założeń. Łącznie jest to 2 proc. kuli ziemskiej i 5 proc. wszystkich lądów na naszej planecie. Europę zamieszkuje 746 mln mieszkańców.

Pogoda długoterminowa w Europie
Prognozy pogody długoterminowej w Europie są bardzo przydatne zarówno dla mieszkańców poszczególnych krajów, jak i dla turystów. Klimat Europy jest bardzo specyficzny z powodu prądu morskiego Golfstromu, który opływa ją od zachodu. Dzięki niesionym w ten sposób ciepłym wodom pogoda na Starym Kontynencie jest cieplejsza, niż na innych terenach o tej szerokości geograficznej.

Pogoda godzinowa w Europie
Obecnie istnieje możliwość korzystania z prognoz pogody godzinowej w Europie. Może to pomóc w zaplanowaniu pobytu w jednym z jej zakątków. Trzeba jednak pamiętać, że wprawdzie w większości kontynent leży w strefie klimatów umiarkowanych, ale występują duże różnice pomiędzy jego częściami. Wyróżnia się zwłaszcza klimat umiarkowany chłodny i klimat umiarkowany ciepły z odmianą morską, kontynentalną i przejściową. Na północy istnieją strefy klimatów subpolarnych, na południu zaś podzwrotnikowych.

Pogoda na weekend w Europie
Jaka będzie pogoda na weekend w Europie? Warto skorzystać ze szczegółowej prognozy. Duże znaczenie ma tu nie tylko pora roku, ale i umiejscowienie danego terytorium na mapie. Choćby zimą temperatura spada w miarę przesuwania się ku wschodowi. W styczniu np. w wysuniętej daleko na zachód Lizbonie średnia temperatura sięga 12 stopni C. W tym samym czasie w europejskiej części Rosji przyjmuje niekiedy do - 20 stopni C.

Jakość powietrza w Europie
Jaka jest jakość powietrza w Europie? Również tutaj panuje duże zróżnicowanie. Do najczystszych pod tym względem zaliczają się europejskie miasta w Szwecji (Ume?), Finlandii (Tampere) i Portugalii (Funchal). Niestety, ale miejscowości o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu to m.in. polski Nowy Sącz, włoska Cremona i Novy Brod w Chorwacji.
Zgłoś Problem
Będziemy wdzięczni za opisanie problemów związanych z nazwami miejscowości lub danymi pogodowymi czy smogowymi na stronie pogoda.gazeta.pl
Wyślij
Zgłoszenie wysłane
Dziękujemy za zgłoszenie problemu!
Powrót