Warszawa
Odczuwalna:
Wiatr:
- km/h
Ciśnienie:
--- hPa
Wilgotność:
-%
Teraz
--:--
--:--
--:--
Jakość powietrza
i
EAQI
PM 2.5
- ?g/m?
PM 10
- ?g/m?
Dane: OpenWeather, GeoNames
Zgłoś problem
Wybierz miejscowość
Wczytaj moją lokalizację
Jakość powietrza
Dobra
Jakość powietrza jest bardzo dobra, zanieczyszczenie powietrza nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, warunki bardzo sprzyjające do wszelkich aktywności na wolnym powietrzu, bez ograniczeń.
Względnie dobra
Jakość powietrza jest zadowalająca, zanieczyszczenie powietrza powoduje brak lub niskie ryzyko zagrożenia dla zdrowia. Można przebywać na wolnym powietrzu i wykonywać dowolną aktywność, bez ograniczeń.
Umiarkowana
Przebywanie na wolnym powietrzu nie stanowi zagrożenia dla osób zdrowych. Należy rozważyć ograniczenie (skrócenie lub rozłożenie w czasie) aktywności na wolnym powietrzu, szczególnie jeśli ta aktywność wymaga długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego, dla osób z grup wrażliwych.
Zła
Jakość powietrza jest dostateczna, zanieczyszczenie powietrza stanowi zagrożenie dla zdrowia (szczególnie dla osób chorych, starszych, kobiet w ciąży oraz małych dzieci) oraz może mieć negatywne skutki zdrowotne. Należy rozważyć ograniczenie (skrócenie lub rozłożenie w czasie) aktywności na wolnym powietrzu, szczególnie jeśli ta aktywność wymaga długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego.
Bardzo zła
Jakość powietrza jest zła, osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostała populacja powinna ograniczyć do minimum wszelką aktywność fizyczną na wolnym powietrzu szczególnie wymagającą długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego.
Skrajnie zła
Jakość powietrza jest bardzo zła i ma negatywny wpływ na zdrowie. Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostała populacja powinna ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum. Wszelkie aktywności fizyczne na zewnątrz są odradzane. Długotrwała ekspozycja na działanie substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym oraz odpornościowym.
Czym jest europejski wskaźnik jakości powietrza
Europejski wskaźnik jakości powietrza (EAQI) pozwala zrozumieć, jaka jest jakość powietrza, którym oddychają mieszkańcy w wybranych miejscowościach, z uwzględnieniem stężenia pięciu najważniejszych rodzajów zanieczyszczeń mających szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi oraz na środowisko: pyłu drobnego (PM2,5 i PM10), ozonu w warstwie przyziemnej (O3), dwutlenku azotu (NO2) i dwutlenku siarki (SO2). Zebrane dane na temat stężeń poszczególnych zanieczyszczeń porównywane są z tzw. poziomami odniesienia, które tworzą standardy. Ogólna wartość indeksu na daną godzinę to wartość odpowiadająca najwyższemu stężeniu dowolnej z pięciu substancji zanieczyszczających. Standardy, których używamy na Gazeta.pl to te wyznaczone przez Europejską Agencję Środowiska, zaprezentowane po raz pierwszy w 2017 roku na Clean Air Forum w Paryżu. Stanowią następny krok we wspólnym dążeniu do minimalizacji zanieczyszczeń powietrza i są bardziej restrykcyjne niż używane od 2006 w Europie CAQI.

Ameryka Północna

Pogoda w Ameryce Północnej
Ameryka Północna jest kontynentem o powierzchni 24,23 miliona km². Kontynent położony na półkulach północnej i zachodniej to łącznie aż 16,3 proc. wszystkich lądów na Ziemi. Jej południowa część określana jest jako Ameryka Środkowa. Amerykę Północną otaczają oceany Spokojny, Arktyczny i Atlantycki. Na tym kontynencie leży Grenlandia, czyli największa wyspa na świecie (2175,6 tys. km²). Co ciekawe: średnia wysokość na tym kontynencie to 701 km n.p.m. Jest to spowodowane przewagą gór i wyżyn nad nizinami.

Pogoda długoterminowa w Ameryce Północnej
Z pewnością długoterminowa prognoza pogody w Ameryce Północnej przyda się wówczas, gdy ktoś zdecyduje się zaplanować pobyt z odpowiednim wyprzedzeniem. Warto przy tym wiedzieć, że można tu napotkać na wszystkie strefy klimatyczne. Na północ jest to klimat polarny, na licznych południowych wyspach zaś podrównikowy. Pomiędzy nimi występują liczne obszary klimatów umiarkowanych z wyraźnymi różnicami temperatur latem i zimą, ale też różne rodzaje klimatów podzwrotnikowych i górskich.

Pogoda godzinowa w Ameryce Północnej
Z pewnością interesująca jest też godzinowa prognoza pogody w Ameryce Północnej. Warto przy tym wiedzieć, że Ameryka Północna jest kontynentem o dużym zróżnicowaniu jeśli chodzi o najwyższe i najniższe temperatury. W centralnej części kanadyjskiej arktyki średnie temperatury w styczniu osiągają nawet - 30 stopni C, na Alasce są jeszcze niższe. Tymczasem w tym samym czasie na południu kontynentu wynoszą powyżej 20 stopni C. W Ameryce Północnej leży Dolina Śmierci, gdzie zanotowano temperaturę aż 57,6 stopni C. Jest to jeden z najwyższych odczytów na Ziemi.

Pogoda na weekend w Ameryce Północnej
Jaka będzie pogoda na weekend w Ameryce Północnej? Wiele zależy oczywiście nie tylko od daty, ale i konkretnej lokalizacji na mapie kontynentu. Duże znaczenie mają tu nie tylko temperatury, ale i opady. Te zaś wynoszą od 100 mm rocznie na pustyniach i półpustyniach, po 3000 do 6000 w Hondurasie, Gwatemali czy Belize.

Jakość powietrza w Ameryce Północnej
Co z jakością powietrza w Ameryce Północnej? Problem smogu dokucza zwłaszcza tam, gdzie dominują zanieczyszczenia przemysłowe i związane z nieekologiczną technologią ogrzewania domów. Szacuje się np., że 4 na 10 mieszkańców Stanów Zjednoczonych oddycha poważnie zanieczyszczonym powietrzem.
Zgłoś Problem
Będziemy wdzięczni za opisanie problemów związanych z nazwami miejscowości lub danymi pogodowymi czy smogowymi na stronie pogoda.gazeta.pl
Wyślij
Zgłoszenie wysłane
Dziękujemy za zgłoszenie problemu!
Powrót