Warszawa
Odczuwalna:
Wiatr:
- km/h
Ciśnienie:
--- hPa
Wilgotność:
-%
Teraz
--:--
--:--
--:--
Jakość powietrza
i
EAQI
PM 2.5
- ?g/m?
PM 10
- ?g/m?
Dane: OpenWeather, GeoNames
Zgłoś problem
Wybierz miejscowość
Wczytaj moją lokalizację
Jakość powietrza
Dobra
Jakość powietrza jest bardzo dobra, zanieczyszczenie powietrza nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, warunki bardzo sprzyjające do wszelkich aktywności na wolnym powietrzu, bez ograniczeń.
Względnie dobra
Jakość powietrza jest zadowalająca, zanieczyszczenie powietrza powoduje brak lub niskie ryzyko zagrożenia dla zdrowia. Można przebywać na wolnym powietrzu i wykonywać dowolną aktywność, bez ograniczeń.
Umiarkowana
Przebywanie na wolnym powietrzu nie stanowi zagrożenia dla osób zdrowych. Należy rozważyć ograniczenie (skrócenie lub rozłożenie w czasie) aktywności na wolnym powietrzu, szczególnie jeśli ta aktywność wymaga długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego, dla osób z grup wrażliwych.
Zła
Jakość powietrza jest dostateczna, zanieczyszczenie powietrza stanowi zagrożenie dla zdrowia (szczególnie dla osób chorych, starszych, kobiet w ciąży oraz małych dzieci) oraz może mieć negatywne skutki zdrowotne. Należy rozważyć ograniczenie (skrócenie lub rozłożenie w czasie) aktywności na wolnym powietrzu, szczególnie jeśli ta aktywność wymaga długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego.
Bardzo zła
Jakość powietrza jest zła, osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostała populacja powinna ograniczyć do minimum wszelką aktywność fizyczną na wolnym powietrzu szczególnie wymagającą długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego.
Skrajnie zła
Jakość powietrza jest bardzo zła i ma negatywny wpływ na zdrowie. Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostała populacja powinna ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum. Wszelkie aktywności fizyczne na zewnątrz są odradzane. Długotrwała ekspozycja na działanie substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym oraz odpornościowym.
Czym jest europejski wskaźnik jakości powietrza
Europejski wskaźnik jakości powietrza (EAQI) pozwala zrozumieć, jaka jest jakość powietrza, którym oddychają mieszkańcy w wybranych miejscowościach, z uwzględnieniem stężenia pięciu najważniejszych rodzajów zanieczyszczeń mających szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi oraz na środowisko: pyłu drobnego (PM2,5 i PM10), ozonu w warstwie przyziemnej (O3), dwutlenku azotu (NO2) i dwutlenku siarki (SO2). Zebrane dane na temat stężeń poszczególnych zanieczyszczeń porównywane są z tzw. poziomami odniesienia, które tworzą standardy. Ogólna wartość indeksu na daną godzinę to wartość odpowiadająca najwyższemu stężeniu dowolnej z pięciu substancji zanieczyszczających. Standardy, których używamy na Gazeta.pl to te wyznaczone przez Europejską Agencję Środowiska, zaprezentowane po raz pierwszy w 2017 roku na Clean Air Forum w Paryżu. Stanowią następny krok we wspólnym dążeniu do minimalizacji zanieczyszczeń powietrza i są bardziej restrykcyjne niż używane od 2006 w Europie CAQI.

Ameryka Południowa

Pogoda: Ameryka Południowa
Ameryka Południowa jest czwartym co do wielkości kontynentem o powierzchni 17,8 miliona km². Zamieszkuje ją prawie 400 milionów ludzi, czyli ok. 5,8 proc. światowej populacji. Ziemie Ameryki Południowej w większości leżą na półkuli południowej i tylko w nieznacznej mierze na półkuli północnej.

Pogoda długoterminowa w Ameryce Południowej
Jaka jest pogoda długoterminowa w Ameryce Południowej? Z pewnością warto ją sprawdzić przed planowanym pobytem w którymś z leżących tutaj państw. Istotne jest to, że na tym kontynencie występują wszystkie strefy klimatyczne. Na ogromnych terenach rozpościera się obszar klimatu równikowego, ale na samym południu kontynentu jest zlokalizowana strefa subpolarna o krańcowo różnych warunkach klimatycznych.

Pogoda godzinowa w Ameryce Południowej
Również pogoda godzinowa w Ameryce Południowej powinna interesować tych turystów, którzy marzą o poznaniu tamtejszych krajów i kultur. Bardzo ważna jest tu kwestia opadów, które na niektórych terenach są bardzo obfite pomimo wysokich temperatur. Mowa tu zwłaszcza o Nizinie Amazonki. Roczna suma opadów wynosi tu powyżej 2000 mm. Jednocześnie w Ameryce Południowej występują tereny, gdzie nie pada prawie wcale. Pustynia Atakama w Chile jest miejscem, gdzie opady nie przekraczają 100 mm rocznie. Uznaje się ją za najbardziej suche miejsce na Ziemi.

Pogoda na weekend w Ameryce Południowej
Jaka będzie pogoda na weekend w Ameryce Południowej? Warto sprawdzać takie prognozy dla konkretnych lokalizacji leżących na tym różnorodnym i niezmiernie ciekawym kontynencie. Warto dodać, że jest on niebywale zróżnicowany także jeśli chodzi o temperatury. Choć tutejszy klimat kojarzy się przede wszystkim z gorącem, to jest to zwodnicze mniemanie. Najwyższą temperaturę odnotowano w argentyńskiej miejscowości Rivadavia przeszło sto lat temu i było to 48,9 stopni C. Co z najniższą? Również w Argentynie (na południu) zanotowano temperaturę - 32,8 stopnia C.

Jakość powietrza w Ameryce Południowej
Pomimo tego, że w Ameryce Południowej jest wiele terenów w niewielkim stopniu przekształconych, gdzie powietrze jest czyste, to według raportów WHO znaczy problem mają tamtejsze duże miasta. Nawet 98 proc. ośrodków ma znaczne problemy ze smogiem.
Zgłoś Problem
Będziemy wdzięczni za opisanie problemów związanych z nazwami miejscowości lub danymi pogodowymi czy smogowymi na stronie pogoda.gazeta.pl
Wyślij
Zgłoszenie wysłane
Dziękujemy za zgłoszenie problemu!
Powrót