Warszawa
Odczuwalna:
Wiatr:
- km/h
Ciśnienie:
--- hPa
Wilgotność:
-%
Teraz
--:--
--:--
--:--
Jakość powietrza
i
EAQI
PM 2.5
- ?g/m?
PM 10
- ?g/m?
Dane: OpenWeather, GeoNames
Zgłoś problem
Wybierz miejscowość
Wczytaj moją lokalizację
Jakość powietrza
Dobra
Jakość powietrza jest bardzo dobra, zanieczyszczenie powietrza nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, warunki bardzo sprzyjające do wszelkich aktywności na wolnym powietrzu, bez ograniczeń.
Względnie dobra
Jakość powietrza jest zadowalająca, zanieczyszczenie powietrza powoduje brak lub niskie ryzyko zagrożenia dla zdrowia. Można przebywać na wolnym powietrzu i wykonywać dowolną aktywność, bez ograniczeń.
Umiarkowana
Przebywanie na wolnym powietrzu nie stanowi zagrożenia dla osób zdrowych. Należy rozważyć ograniczenie (skrócenie lub rozłożenie w czasie) aktywności na wolnym powietrzu, szczególnie jeśli ta aktywność wymaga długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego, dla osób z grup wrażliwych.
Zła
Jakość powietrza jest dostateczna, zanieczyszczenie powietrza stanowi zagrożenie dla zdrowia (szczególnie dla osób chorych, starszych, kobiet w ciąży oraz małych dzieci) oraz może mieć negatywne skutki zdrowotne. Należy rozważyć ograniczenie (skrócenie lub rozłożenie w czasie) aktywności na wolnym powietrzu, szczególnie jeśli ta aktywność wymaga długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego.
Bardzo zła
Jakość powietrza jest zła, osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostała populacja powinna ograniczyć do minimum wszelką aktywność fizyczną na wolnym powietrzu szczególnie wymagającą długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego.
Skrajnie zła
Jakość powietrza jest bardzo zła i ma negatywny wpływ na zdrowie. Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostała populacja powinna ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum. Wszelkie aktywności fizyczne na zewnątrz są odradzane. Długotrwała ekspozycja na działanie substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym oraz odpornościowym.
Czym jest europejski wskaźnik jakości powietrza
Europejski wskaźnik jakości powietrza (EAQI) pozwala zrozumieć, jaka jest jakość powietrza, którym oddychają mieszkańcy w wybranych miejscowościach, z uwzględnieniem stężenia pięciu najważniejszych rodzajów zanieczyszczeń mających szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi oraz na środowisko: pyłu drobnego (PM2,5 i PM10), ozonu w warstwie przyziemnej (O3), dwutlenku azotu (NO2) i dwutlenku siarki (SO2). Zebrane dane na temat stężeń poszczególnych zanieczyszczeń porównywane są z tzw. poziomami odniesienia, które tworzą standardy. Ogólna wartość indeksu na daną godzinę to wartość odpowiadająca najwyższemu stężeniu dowolnej z pięciu substancji zanieczyszczających. Standardy, których używamy na Gazeta.pl to te wyznaczone przez Europejską Agencję Środowiska, zaprezentowane po raz pierwszy w 2017 roku na Clean Air Forum w Paryżu. Stanowią następny krok we wspólnym dążeniu do minimalizacji zanieczyszczeń powietrza i są bardziej restrykcyjne niż używane od 2006 w Europie CAQI.

Australia

Pogoda w Australii i Oceanii
Australia i Oceania to część świata, która składa się z kontynentu Australii i wysp Oceanu Spokojnego (Oceanii). Łącznie obejmuje powierzchnię 8,525 miliona km². Składają się na nią cztery regiony: Australazja, Melanezja, Polinezja i Mikronezja. Łącznie mieszka tu 41,57 miliona osób. Największym miastem jest tu Sydney z 5,4 miliona mieszkańców. Zamieszkuje tu ? populacji państwa Australii.

Pogoda długoterminowa w Australii i Oceanii
Jaka będzie pogoda długoterminowa w Australii i Oceanii? Takie pytanie z pewnością zadają sobie te osoby, które zamierzają odwiedzić kontynent australijski, Nową Zelandię lub którąś z wysp Oceanii. Oczywiście warto sobie zdawać sprawę z tego, że w poszczególnych częściach tej strony świata warunki bardzo się od siebie różnią. W Australii istnieją trzy strefy klimatyczne: zwrotnikowa (obejmuje większość kontynentu), podzwrotnikowa (południe i Tasmania) i podrównikowa (północne krańce). Wyspy Oceanii to już klimaty równikowe i zwrotnikowe, jedynie Nowa Zelandia leży na obszarze klimatów podzwrotnikowego i umiarkowanego.

Pogoda godzinowa w Australii i Oceanii
Co z pogodą godzinową w Australii i Oceanii? Jej ustalenie z pewnością będzie bardzo ważne podczas pobytu w tej części świata. Warto wiedzieć o tym, że najchłodniejszym miesiącem jest tutaj lipiec z temperaturami średnimi od 24 stopni C do nawet 0 stopni C w Alpach Australijskich. Najcieplej jest zaś w styczniu: od 12 stopni C na Tasmanii, aż po 32 stopnie C we wnętrzu kontynentu.

Pogoda na weekend w Australii i Oceanii
Z pewnością przyda się także pogoda na weekend w Australii i Oceanii. Oczywiście należy ją sprawdzić dla konkretnej lokalizacji. Warto dodać, że duży wpływ na nią ma również ilość opadów. Ta zaś może kształtować się bardzo różnie: od 100 do nawet 4000 mm rocznie. Jeszcze wyższe pomiary odnotowuje się w niektórych lokalizacjach na Hawajach.

Jakość powietrza w Australii i Oceanii
Jaka jest jakość powietrza w Australii i Oceanii? Nowa Zelandia i Australia należą do państw o najlepszych rezultatach jeśli chodzi o pomiary czystości powietrza. Jednym z najczystszych miast jest Adelajda. Wyróżnia się także leżące na Hawajach Honolulu.
Zgłoś Problem
Będziemy wdzięczni za opisanie problemów związanych z nazwami miejscowości lub danymi pogodowymi czy smogowymi na stronie pogoda.gazeta.pl
Wyślij
Zgłoszenie wysłane
Dziękujemy za zgłoszenie problemu!
Powrót