Warszawa
Odczuwalna:
Wiatr:
- km/h
Ciśnienie:
--- hPa
Wilgotność:
-%
Teraz
--:--
--:--
--:--
Jakość powietrza
i
EAQI
PM 2.5
- ?g/m?
PM 10
- ?g/m?
Dane: OpenWeather, GeoNames
Zgłoś problem
Wybierz miejscowość
Wczytaj moją lokalizację
Jakość powietrza
Dobra
Jakość powietrza jest bardzo dobra, zanieczyszczenie powietrza nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, warunki bardzo sprzyjające do wszelkich aktywności na wolnym powietrzu, bez ograniczeń.
Względnie dobra
Jakość powietrza jest zadowalająca, zanieczyszczenie powietrza powoduje brak lub niskie ryzyko zagrożenia dla zdrowia. Można przebywać na wolnym powietrzu i wykonywać dowolną aktywność, bez ograniczeń.
Umiarkowana
Przebywanie na wolnym powietrzu nie stanowi zagrożenia dla osób zdrowych. Należy rozważyć ograniczenie (skrócenie lub rozłożenie w czasie) aktywności na wolnym powietrzu, szczególnie jeśli ta aktywność wymaga długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego, dla osób z grup wrażliwych.
Zła
Jakość powietrza jest dostateczna, zanieczyszczenie powietrza stanowi zagrożenie dla zdrowia (szczególnie dla osób chorych, starszych, kobiet w ciąży oraz małych dzieci) oraz może mieć negatywne skutki zdrowotne. Należy rozważyć ograniczenie (skrócenie lub rozłożenie w czasie) aktywności na wolnym powietrzu, szczególnie jeśli ta aktywność wymaga długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego.
Bardzo zła
Jakość powietrza jest zła, osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostała populacja powinna ograniczyć do minimum wszelką aktywność fizyczną na wolnym powietrzu szczególnie wymagającą długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego.
Skrajnie zła
Jakość powietrza jest bardzo zła i ma negatywny wpływ na zdrowie. Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostała populacja powinna ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum. Wszelkie aktywności fizyczne na zewnątrz są odradzane. Długotrwała ekspozycja na działanie substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym oraz odpornościowym.
Czym jest europejski wskaźnik jakości powietrza
Europejski wskaźnik jakości powietrza (EAQI) pozwala zrozumieć, jaka jest jakość powietrza, którym oddychają mieszkańcy w wybranych miejscowościach, z uwzględnieniem stężenia pięciu najważniejszych rodzajów zanieczyszczeń mających szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi oraz na środowisko: pyłu drobnego (PM2,5 i PM10), ozonu w warstwie przyziemnej (O3), dwutlenku azotu (NO2) i dwutlenku siarki (SO2). Zebrane dane na temat stężeń poszczególnych zanieczyszczeń porównywane są z tzw. poziomami odniesienia, które tworzą standardy. Ogólna wartość indeksu na daną godzinę to wartość odpowiadająca najwyższemu stężeniu dowolnej z pięciu substancji zanieczyszczających. Standardy, których używamy na Gazeta.pl to te wyznaczone przez Europejską Agencję Środowiska, zaprezentowane po raz pierwszy w 2017 roku na Clean Air Forum w Paryżu. Stanowią następny krok we wspólnym dążeniu do minimalizacji zanieczyszczeń powietrza i są bardziej restrykcyjne niż używane od 2006 w Europie CAQI.

Afryka

Pogoda Afryka
Afryka jest drugim pod względem wielkości kontynentem na Ziemi: liczy sobie aż 30,37 mln km². Jednocześnie przechodzi przez południk 0°, obydwa zwrotniki i równik. Chociaż zajmuje aż 20,3 proc. powierzchni lądowej ziemi, to jest zamieszkana przez 1/7 globalnej populacji (ponad 1 miliard osób). Jednocześnie jest to najsłabiej zurbanizowany kontynent, gdzie tylko 39 proc. ludności żyje w miastach. Słynie z bogactwa przyrodniczego, ale także nierówności pomiędzy ludźmi i wielkich problemów takich, jak te związane z globalnym ociepleniem.

Pogoda długoterminowa w Afryce
Zwykle wyjazd do któregoś z państw afrykańskich jest wcześniej planowany. Przyda się więc pogoda długoterminowa w Afryce. Warto oczywiście śledzić ją odnośnie konkretnych lokalizacji, bo na tym kontynencie występuje wiele stref klimatycznych. Chodzi o strefy klimatyczne gorące, bardzo gorące i niektóre podstrefy klimatu umiarkowanego. Poszczególne strefy układają się symetrycznie do równika. Warto wiedzieć, że Afryka znajduje się zarówno na półkuli północnej, jak i południowej. Jakie ma to skutki? W czasie, gdy na północnej części kontynentu panuje zima, na południowej jest akurat lato i odwrotnie.

Pogoda godzinowa w Afryce
Przy konkretnych wyjazdach bardzo przyda się pogoda godzinowa w Afryce. Zwłaszcza na równiku codziennie padają deszcze zenitalne, które nie powinny stanowić zaskoczenia. Warto mieć przy tym świadomość, że Afryka jest kontynentem o ogromnych kontrastach jeśli chodzi o wilgotność. Nad Zatoką Gwinejską roczna suma opadów wynosi ok. 4000 mm, ale już na Pustyni Libijskiej nie przekracza 10 mm.

Pogoda na weekend w Afryce
Jaka będzie pogoda na weekend w Afryce? Z pewnością warto tutaj uwzględnić temperaturę. Ta zaś może bardzo różnić się w zależności od konkretnego punktu na mapie, ale także pory dnia. Dzienne amplitudy są duże. W Afryce można znaleźć lokalizacje, w których średnia temperatura miesięczna sięga powyżej 36 stopni C (na Saharze), ale także takie, gdzie średnia miesięczna temperatura to ok. 10 stopni C (RPA).

Jakość powietrza w Afryce
Również pod tym względem Afryka jest kontynentem kontrastów. Wprawdzie to tutaj znajdują się lasy nazywane ‘’płucami ziemi’’ i bezkresne sawanny, ale już czystość powietrza w ośrodkach miejskich pozostawia wiele do życzenia.
Zgłoś Problem
Będziemy wdzięczni za opisanie problemów związanych z nazwami miejscowości lub danymi pogodowymi czy smogowymi na stronie pogoda.gazeta.pl
Wyślij
Zgłoszenie wysłane
Dziękujemy za zgłoszenie problemu!
Powrót