Jaka będzie pogoda w Wielkanoc 2023? Synoptycy zapowiadają "pogodowy rollercoaster"

Synoptycy IMGW zapowiadają "pogodowy rollercoaster" na przełomie marca i kwietnia. Najpierw czeka nas ochłodzenie, potem kilka cieplejszych dni i znowu ochłodzenie. Wiadomo już wstępnie jaka będzie pogoda na Wielkanoc.

Po kilku dniach z przyjemną wiosenną aurą znów zrobi się chłodno. Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej po weekendzie temperatura w ciągu dnia w większości regionów nie przekroczy 10 stopni Celsjusza. Powrócą przymrozki. Jak informuje Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW, "pogoda zapewni nam typowy dla marca i kwietnia pogodowy rollercoaster".

Zobacz wideo Za oknami czuć wiosnę! Pszczoły i kwiaty budzą się do życia

Pogoda na tydzień 27 marca - 2 kwietnia. Chłodniej, cieplej i znowu chłodniej

Zgodnie z powyższą zapowiedzią w poniedziałek (27 marca) temperatura wyniesie maksymalnie 3-5 stopni na północy, 7-8 w centrum i 9-10 na południu Polski. Na Podhalu termometry pokażą 2 stopnie. We wtorek będzie jeszcze chłodniej: 0-3 stopni na krańcach północnych i w centrum do 4-5 na południowym zachodzie. Na Podhalu -5 stopni. Od środy odrobinę cieplej: 3-5 stopni na północnym wschodzie, 6-7 w środkowej Polsce oraz 9-10 na południowym zachodzie. Na Podhalu -1. W czwartek piątek nadal będzie w miarę ciepło: od 2-6 do nawet 14-15 stopni. W weekend znów stopniowo zacznie się robić zimniej: w sobotę temperatura sięgnie najwyżej 10-12 stopni, a w niedzielę i poniedziałek 7-8. 

Pogoda. Burze w sobotę w Polsce Pogoda. IMGW ostrzega przed burzami. Alerty dla dziesięciu województw

Pogoda na Wielkanoc 2023. Święta zapowiadają się niezbyt ciepło, ale pogodnie

Prognoza według modelu ECMWF pozwala bardzo wstępnie określić, jaka będzie pogoda w święta wielkanocne (9-10 kwietnia). Model ten wskazuje, że od 3 do 9 kwietnia termometry na Podhalu pokażą najwyżej 4 stopnie, w regionach północnych 6-7 stopni, a w centrum i na południu 8-9 stopni. W kolejnym tygodniu, 10-16 kwietnia, powinno być cieplej - temperatura maksymalna może wynieść 8 stopni w okolicach Zakopanego, 9-11 na północy, a na południu 12-13 stopni. W tym okresie nie powinno mocno padać (prognozowana suma opadów to 6-13 mm dla północy i 9-17 mm dla południa). Opady deszczu przewidywane są głównie w południowej części kraju.