Szkwał - czym jest i jak powstaje? Co warto wiedzieć o "postrachu żeglarzy"?

Każdy, kto kiedyś żeglował, słyszał z pewnością opowieści o szkwale czy o białym szkwale. Zjawisko budzi postrach u niejednego żeglarza i trudno się dziwić, ponieważ czasem bywa śmiertelnie niebezpieczne. Jak powstaje szkwał i czym dokładnie jest?

Na szkwał powinni uważać nawet ci najbardziej doświadczeni żeglarze. Nagły i silny, potrafi przewrócić niejedną łódkę razem z jej załogą. Silne szkwały osiągają nawet 9 stopni w skali Beauforta, co oznacza, że wpadnięcie do wody przy tak dużej prędkości wiatru może skutkować całkowitym przykryciem przez fale i stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo. Jak powstaje szkwał? 

Zobacz wideo Rosyjski okręt na kursie kolizyjnym z amerykańskim niszczycielem

Szkwał - czym jest i jak powstaje?

Szkwał jest tak niebezpieczny i budzący postrach, ponieważ powstaje dość niespodziewanie. Niektórzy świadkowie opisując szkwał mówią, że pojawił się znikąd i odszedł nagle. Definicja szkwału jest całkiem bliska temu obrazowi, ponieważ według niej jest to szybki i lokalny wzrost prędkości wiatru o przynajmniej 8 m/s, czyli niecałe 30 km/h. Żeby powstał szkwał konieczne jest spotkanie się mas powietrza o dużej różnicy temperatur. Mogą to być np. chłodne chmury i nagrzane jezioro.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Fale naokoło Anthem of the SeasSiedzi w kajucie, a za oknem szaleje sztorm. ''To trzecie piętro, fale mają ponad 10 metrów!''

Jak przewidzieć szkwał? Dla obserwującego gołym okiem z jeziora może to być niezwykle trudne, dlatego tak często mówi się o niebezpieczeństwie tego zjawiska. Często jednak początek szkwału wyznacza chmura burzowa, poniżej której jest uformowana w specyficzny, poziomy kształt chmura będąca tzw. wałem szkwałowym. 

Szkwał a sztorm. Czym się różnią?

Charakterystyczną cechą szkwału jest jego nagłość i krótkotrwałość. Czas trwania szkwału wynosi zaledwie około kilku minut - co nie stanowi żadnej przeszkody, by w tym czasie spowodował liczne zniszczenia. Sztorm z kolei to silny wiatr, który jest długotrwały. Znaczącą różnicą jest także to, że sztorm łatwiej przewidzieć, ponieważ rozwija się wolniej. Dzięki temu żeglarze i marynarze znajdujący się na morzu lub oceanie mogą odpowiednio przygotować się na nadejście tego zjawiska.

Przy brzegu w Portugalii znaleziono wrak sprzed 400 lat. To ''najważniejsze odkrycie wszech czasów'W Portugalii odkryto wrak sprzed 400 lat. To najważniejsze odkrycie w historii?

Biały szkwał. Co stało się na Mazurach w 2007 roku?

Mianem białego szkwału niektórzy określają szczególny rodzaju szkwału, którego nie zapowiadają nawet chmury burzowe. Jest trudny do zaobserwowania, ponieważ nie poprzedzają go burze czy deszcz, a rozwija się w niezwykle szybkim tempie. 

21 sierpnia w 2007 roku na Mazurach zaobserwowano zjawisko, które wielu nazywa dziś białym szkwałem. Wówczas przez mazurskie akweny przeszedł wiatr, którego prędkość osiągnęła ok 130 km/h. Zginęło wtedy 12 osób. Jak informuje "National Geographic", biały szkwał wywrócił w ten dzień 40 łodzi, a z wody wyławiano 70 osób. Według informacji, fale na jeziorze miały ok. 3 metrów wysokości. Zdania co do tego, czy w 2007 roku przez Mazury przeszedł biały szkwał czy stopniowo rozwijająca się silna burza, do dziś są jednak podzielone.