Deszcz pełni wiele funkcji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania środowiska. Jest zbawienny podczas suszy, umożliwia roślinom rozwój oraz podnosi poziom wody w rzekach, zapobiegając ich wysychaniu. Coraz więcej osób docenia także jego aspekt dźwiękowy, który ma nieocenione właściwości relaksacyjne czy pomagające osiągnąć skupienie podczas medytacji. Mimo powszechności zjawiska, jakim jest deszcz, nie każdy jednak potrafi wytłumaczyć to, w jaki sposób powstaje. W tekście wyjaśniamy czym dokładnie jest oraz jakie są jego rodzaje.
Większość osób uczyła się definicji deszczu jeszcze w szkole. Jest to jeden z opadów atmosferycznych o charakterze ciekłym. Deszcz jest produktem, który powstał w wyniku kondensacji pary wodnej. Do wytworzenia się deszczu niezbędne jest zatem oczywiście parowanie. Ciepłe masy powietrza unoszą się go góry i stykają z chłodnymi. Wówczas następuje skraplanie, a powstałe w jego wyniku kropelki wody zwiększają swoją objętość i spadają na Ziemię. W tej postaci mamy z nimi styczność i zjawisko to nazywamy wówczas deszczem.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Do powstania deszczu niezbędne są także chmury. Potrafiąc je rozpoznać i odróżnić możemy nieraz przewidzieć czy zbliża się niewielki, czy też duży opad i jak się do niego przygotować. Większe opady deszczu powstają przede wszystkim w chmurach typu nimbostratus (chmury warstwowe deszczowe) oraz cumulonimbus (chmury kłębiaste deszczowe). Te rodzaje chmur łatwo rozpoznać ze względu na ich kolor czy rozbudowany kształt.
Z kolei niewielkie opady deszczu występują w towarzystwie chmur typu: cumulus (chmury kłębiaste), stratus (chmury piętra niskiego warstwowe), stratocumulus (chmury kłębiaste warstwowe), a także altostratus (chmury piętra średniego warstwowe).
Aby opad atmosferyczny móc nazwać deszczem, musi spełniać jeszcze jeden ważny szczegół - krople wody nie mogą być mniejsze niż ok. 0,5 mm. Poniżej tej granicy mamy już do czynienia nie z deszczem, a mżawką. Tym, co jeszcze odróżnia oba te opady, jest także szybkość spadania na Ziemię. Deszcz - ze względu na rozmiar i wagę kropel, spada zdecydowanie szybciej. Mżawka jest z kolei drobniejsza i wolniejsza oraz może osiąść na napotkanych po drodze przedmiotach i utworzyć tzw. osad atmosferyczny, czyli np. szron czy gołoledź.