Ziarna lodowe. Jak powstaje "lodowy deszcz"?

Ziarna lodowe, często mylone z gradem, są rodzajem opadu atmosferycznego, który wyglądem przypomina przezroczyste kulki lodu. Jakie warunki muszą zaistnieć, aby powstały ziarna lodowe?

Ziarna lodowe: definicja. Czym jest "lodowy deszcz"?

Ziarna lodowe, nazywane również deszczem lodowym to zjawisko zaliczane do grupy hydrometeorów. Jest to opad atmosferyczny, który przyjmuje postać przezroczystych ziaren lodu, których średnica nie przekracza 1-3 milimetrów. Do występowania tego rodzaju opadu dochodzi w przypadku gwałtownego zamarzania przechłodzonych kropel deszczu w trakcie ich opadania.

Ziarna lodowe - co to jest?

Z uwagi na swoją charakterystykę, kształt i zakres występowania, ziarna lodowe często mylone są z gradem. W odróżnieniu jednak od niego ziarna przyjmują mniejszy kształt i wywołują mniej zniszczeń. Ziarna lodu wytworzone podczas tego zjawiska są przezroczyste i w skrajnych przypadkach osiągają do pięciu milimetrów.

Zobacz wideo Odśnieżanie to obowiązek. Dlaczego jest takie ważne?

Jak powstają ziarna lodowe? Warunki, które są niezbędne do ich pojawienia

Do powstawania ziaren lodowych dochodzi w sytuacji, gdy warstwa mroźnego powietrza znajduje się na wysokości 1500-3000 metrów nad ziemią, a powietrze o temperaturze poniżej temperatury zamarzania występuje zarówno nad, jak i pod nią. Powoduje to częściowe lub całkowicie topienie się płatków śniegu, które spadają przez cieplejszą warstwę. Przy wpadaniu do kolejnej warstwy dochodzi do ponownego zamarzania.

Ziarna lodowe jako zjawisko atmosferyczne

W zależności od warunków atmosferycznych, wyróżnia się dwa główne typy ziaren lodowych. Pierwszy to deszcz lodowy, który przyjmuje postać zamarzniętych kropel deszczu lub niemal całkowicie roztopionych i ponownie zamarzniętych płatków śniegu. Drugi to krupa lodowa, czyli płatki śniegu otoczone cienką warstwą lodu na skutek zmiany temperatury i ciśnienia na danej wysokości.

Ziarna lodowe jako zjawisko atmosferyczne. Co warto wiedzieć?

Ziarna lodowe są zazwyczaj krótkotrwałym zjawiskiem. W niektórych częściach świata, głównie w Ameryce Północnej, z uwagi na ciepłe powietrze płynące na północ z Zatoki Meksykańskiej mogą prowadzić do gęstych opadów na znacznych odległościach. Skutki znacznego nagromadzenia tego zjawiska przypominają akumulację śniegu.

Zobacz też: Dziwne zachowanie lodowców w Arktyce. Anomalię północnego Spitsbergenu opisał polski naukowiec