Pogoda na dziś - piątek, 9 grudnia. Może zrobić się ślisko. IMGW wydał ostrzeżenia

Pogoda na dziś powoli zaczyna zwiastować nadchodzącą zimę. Synoptycy zapowiadają opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem, a na drogach może zrobić się ślisko. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dla niektórych regionów Polski.

Piątek w większości kraju będzie pochmurny, jedynie na północnym zachodzie możliwe rozpogodzenia. Miejscami prognozowane są opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Na drogach będzie ślisko - na południowym wschodzie kraju opady deszczu i marznącego deszczu mogą powodować gołoledź. 

Zima powoli zawita w całej Polsce

Najzimniej będzie na Podlasiu, gdzie termometry pokażą maksymalnie do -1 stopnia Celsjusza, a najcieplej na Podkarpaciu - do 5 st. C. W centrum i na północnym zachodzie temperatura maksymalna wyniesie 1 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych i zachodnich. 

W Karpatach synoptycy przewidują umiarkowane opady śniegu i przyrost pokrywy do 10-15 cm. Wysoko w górach porywy wiatru mogą wynieść do 90 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.

Zobacz wideo Mroźna zima a globalne ocieplenie. „Utrwaliło się oczekiwanie, że będzie tylko cieplej"

Ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia drugiego stopnia przed opadami marznącymi dla trzech województw: śląskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. Wystąpić mogą tam umiarkowane lub silne opady marznącego deszczu powodujące gołoledź. 

Pogoda, śnieg (zdjęcie ilustracyjne)Jaka pogoda będzie w Boże Narodzenie? Czy spadnie śnieg?

W północno-zachodniej oraz północno-wschodniej części Polski obowiązuje natomiast ostrzeżenie pierwszego stopnia przed oblodzeniem. Ogłoszono także alert pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu w województwie lubelskim i podkarpackim. 

W nocy opady i szklanka na drogach

Noc z piątku na sobotę zapowiada się pochmurno i z opadami śniegu i deszczu ze śniegiem, głównie na wschodzie i południu. Na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie opady deszczu mogą ograniczać widzialność do 500 metrów.

Sylwester (Fajerwerki - zdjęcie ilustracyjne)Jaka będzie pogoda na sylwestra 2022/23? Czy będzie śnieg?

Niebezpiecznie na drogach będzie na Podhalu, gdzie opady marznącego deszczu mogą powodować gołoledź. Z kolei na północy Polski wystąpią mgły marznące, ograniczające widzialność do 200 metrów.

Najzimniej będzie na Suwalszczyźnie gdzie termometry pokażą do -7 st. C, z kolei w centrum będzie do około -1 st. C w centrum, a na południowym wschodzie - do 2 st. C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich, lokalnie zmienny. 

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.